Logo Alliance Française

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI WE FRANCJI

Święto Trzech Króli we Francji, czyli Fête des rois nazywane jest również l’épiphanie (Samo słowo l’épiphanie wywodzi się z języka greckiego i oznacza „pojawienie się”) obchodzone jest 6 stycznia. Wprawdzie we Francji nie jest to dzień wolny od pracy, ale jest okazją do spędzenia go w gronie rodzinnym i przyjaciół

W  jaki sposób go obchodzimy?

Zajadając sie tradycyjnym ciastem twz. Galette de roi, które stanowi okazję do zabawy i zdobycia  tytułu króla lub królowej.

Ciasto z ukrytą niespodzianką

Galette de roi, jest to placek z ciasta francuskiego przekładany masą migdałową

Można je kupić w każdej cukierni, a najlepiej przygotować je samemu. Według statystyk  ‘galketka” gości na stołach 85 % Francuzów.

Na południu Francji gustuje sie w cieście drożdżowym z kandyzowanymi rodzynkami i  skórką pomarańczy przyozdobione koroną.

Niezależnie jednak od rodzaju ciasta celem jest wspólna zabawa związana z poszukiwaniem ukrytej figurki w deserze – zwanej la fève czyli ziarna fasoli, bobu, obecnie różnorakich figurek. Nazwa la fève wywodzi sie z tradycji, gdyż początkowo wkładano do ciasta ziarno fasoli. Dziś figurki są bardzo różne od postaci biblijnych do postaci z bajek.

Przepis na galette de roi

Na czym ta zabawa polega ?

Ciasto  kroi się także w sposób niestandardowy. Podczas krojenia ciasta, najmłodsza osoba zasłania oczy bądź chowa się pod stołem i mówi dla kogo ma być nałożony kolejny kawałek. Osoba, w której deserze znajdzie się figurka ma być obdarowana szczęściem na cały rok i zostaje obwołana królem dnia i otrzymuje papierową koronę (la couronne).

Niegdyś pierwszy kawałek ciasta ( part de pauvre – część dla biedaka ), przeznaczony był dla ubogiej osoby, która pierwsza przekroczy próg domostwa.

Słownictwo związanem ze Świętem Trzech Króli:

Fête des rois –  Święto Trzech Króli

Les Rois Mages – Trzej Królowie ( Melchior – Melchior. Gaspard – Kacper, Balthazar– Baltazar)

L’or – złoto

La myrrhe – mirra

L’encens – kadzidło

La galette des Rois – « placek Króli »

La fève – ziarna fasoli

La couronne – korona

La reine – królowa

Le roi – król

Jeśli chcesz dowiedzieć sie więcej o kulturze Francji lub zacząć sie uczyć francuskiego dołącz do naszych słuchaczy

Bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami