Logo Alliance Française

Alliance Française na świecie

Alliance Française to międzynarodowa organizacja kulturalna, której celem jest promowanie i nauczanie języka francuskiego oraz kultury francuskiej na całym świecie. Organizacja została założona w Paryżu w 1883 roku i obecnie posiada ponad 800 oddziałów w ponad 130 krajach, w tym także w Polsce.

Alliance Française oferuje różnorodne kursy języka francuskiego dla dzieci i dorosłych, a także organizuje liczne wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, koncerty, spotkania z pisarzami i filmowe wieczory. Ponadto, Alliance Française działa jako centrum egzaminacyjne dla egzaminów certyfikacyjnych języka francuskiego, takich jak DELF i DALF.

Alliance Française jest również znanym na całym świecie organizatorem Festiwalu Filmowego Alliance Française, który prezentuje najnowsze filmy francuskie i frankofońskie w kinach i festiwalowych salach w różnych krajach.

Alliance Française w Polsce

Alliance Française działa na terenie Polski od 1910 r. (działalność zaprzestana podczas Okupacji). Obecnie funkcjonuje 8 Ośrodków w 8 miastach Polski. Każdy z nich podlega przedstawicielowi Alliance Française przy Ambasadzie Francuskiej, a sieć kulturalna organizacji przez cały czas koordynowana jest przez Fondation Alliance Française.

Oprócz nauczania języka francuskiego zajmuje się szerzeniem kultury francuskiej za sprawą licznych imprez kulturalnych (koncerty, wykłady, wystawy, spektakle), obozów językowych w Polsce i we Francji oraz możliwości korzystania z biblioteki – mediateki.

Alliance Française w Katowicach

Alliance Francaise w Katowicach zostało założone w roku 1978 z inicjatywy profesora Aleksandra Abłamowicza i działało jako jednostka międzywydziałowa przy Uniwersytetecie Śląskim.

W 2008 roku w połączeniu z Uniwersytetem Śląskim stworzono niezależne Stowarzyszenie Alliance Francaise w Katowicach, funkcjonujące na zasadach francuskiej Fundacji Alliance.

W 2013 roku Alliance Francaise w Katowicach zostało oficjalnie uznane i zatwierdzone przez Fundację Allinace Francaise w Paryżu.

Alliance Francaise w Katowicach oferuje kursy języka francuskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania, kursy specjalistyczne (ekonomiczno-handlowy i prawniczy), a także kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

Ponadto zajmuje się przygotowaniem oraz organizacją oficjalnych egzaminów z języka francuskiego – DELF, DALF, jak również egzaminów z j. francuskiego specjalistycznego (DFP) Izby Przemysłowo-Handlowej w Paryżu (CCIP).

Organizuje liczne imprezy kulturalne i biznesowe. Wśród nich: degustacja kuchni i win francuskich, pokazy mody, imprezy w klubach, kino klubowe, sympozja biznesowe czy dni frankofonii na Śląsku.

Alliance Francaise w Katowicach jest również instytucją wspierającą rozwój inwestycji zagranicznych na Śląsku oraz promocję Województwa Śląskiego zagranicą. Aktywnie współpracuje z instytucjami lokalnymi, takimi jak Urząd Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski, GARR, RIG oraz z licznymi firmami. Sieć partnerów Alliance Francaise liczy ponad 1500 przedsiębiorstw w całej Polsce.

Bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami