Logo Alliance Française

Alliance Française na świecie

Alliance Française to międzynarodowa organizacja, założona 21 lipca 1883 roku przez naukowca Ludwika Pasteura, dyplomatę Ferdynanda de Lesseps, pisarzy Juliusza Verne’a i Ernesta Renan oraz wydawcę Armanda Colina, w celu promowania kultury francuskiej oraz języka francuskiego na świecie.

Działalność obejmuje przede wszystkim kursy języka francuskiego, na które uczęszcza ponad 440.000 studentów z całego świata.

Organizacja liczy sobie w sumie 1071 placówek w 133 krajach. Można ją znaleźć również w samym centrum Paryża oraz na terenie całej Francji.

Alliance Française w Polsce

Alliance Française działa na terenie Polski od 1910 r. (działalność zaprzestana podczas Okupacji). Obecnie funkcjonuje 8 Ośrodków w 8 miastach Polski. Każdy z nich podlega przedstawicielowi Alliance Française przy Ambasadzie Francuskiej, a sieć kulturalna organizacji przez cały czas koordynowana jest przez Fondation Alliance Française.

Oprócz nauczania języka francuskiego zajmuje się szerzeniem kultury francuskiej za sprawą licznych imprez kulturalnych (koncerty, wykłady, wystawy, spektakle), obozów językowych w Polsce i we Francji oraz możliwości korzystania z biblioteki – mediateki.

Alliance Française w Katowicach

Alliance Francaise w Katowicach zostało założone w roku 1978 z inicjatywy profesora Aleksandra Abłamowicza i działało jako jednostka międzywydziałowa przy Uniwersytetecie Śląskim.

W 2008 roku w połączeniu z Uniwersytetem Śląskim stworzono niezależne Stowarzyszenie Alliance Francaise w Katowicach, funkcjonujące na zasadach francuskiej Fundacji Alliance.

W 2013 roku Alliance Francaise w Katowicach zostało oficjalnie uznane i zatwierdzone przez Fundację Allinace Francaise w Paryżu.

Alliance Francaise w Katowicach oferuje kursy języka francuskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania, kursy specjalistyczne (ekonomiczno-handlowy i prawniczy), a także kursy języka polskiego dla obcokrajowców.

Ponadto zajmuje się przygotowaniem oraz organizacją oficjalnych egzaminów z języka francuskiego – DELF, DALF, jak również egzaminów z j. francuskiego specjalistycznego (DFP) Izby Przemysłowo-Handlowej w Paryżu (CCIP).

Organizuje liczne imprezy kulturalne i biznesowe. Wśród nich: degustacja kuchni i win francuskich, pokazy mody, imprezy w klubach, kino klubowe, sympozja biznesowe czy dni frankofonii na Śląsku.

Alliance Francaise w Katowicach jest również instytucją wspierającą rozwój inwestycji zagranicznych na Śląsku oraz promocję Województwa Śląskiego zagranicą. Aktywnie współpracuje z instytucjami lokalnymi, takimi jak Urząd Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski, GARR, RIG oraz z licznymi firmami. Sieć partnerów Alliance Francaise liczy ponad 1500 przedsiębiorstw w całej Polsce.

Bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami